Samozamykacz to urządzenie mechaniczne, które zamyka drzwi, na ogół po ich otwarciu lub po ich automatycznym otwarciu.
Samozamykacze dostępne są w czterech wariantach: z ramieniem ślizgowym, z ramieniem normalnym, z ramieniem równoległym i z górnym ościeżnicą. Samozamykacze nawierzchniowe są zazwyczaj montowane natynkowo, niektórzy producenci oferują również modele ukryte. Takie samozamykacze montuje się wewnątrz kieszeni w ościeżnicy lub w podłodze bezpośrednio pod punktem obrotu i są one całkowicie ukryte.

Bramy garażowe Rzeszów – rodzaje zamykania bram

Samozamykacz innego typu, montowany powierzchniowo, mocowany jest do ościeżnicy za drzwiami (gdzie znajdują się zawiasy) obok zawiasu środkowego. „Ramię” opiera się o drzwi, a sprężyna wygięta przez użytkownika podczas otwierania drzwi zamyka drzwi, chowając je do właściwego kształtu.

Ponadto samozamykacz jest wyposażony w różne warianty drzwi balkonowych i parawanowych: Jak sama nazwa wskazuje, owe tłokowe samozamykacze używane są na drzwiach burzowych, zabezpieczających i osłonowych które dają domowi dodatkową linię obrony przed pogodą, intruzami i owadami. Podczas gdy samozamykacze wewnętrzne zazwyczaj wykorzystują hydraulikę, samozamykacze burzowe są bardziej typowo pneumatyczne, do zamykania drzwi używają powietrza i sprężyn. W przypadku samozamykaczy burzowych stosuje się zazwyczaj małą metalową podkładkę na pręcie, która służy do blokowania samozamykacza w położeniu otwartym podczas wsuwania i wysuwania elementów, ale nowsze modele, takie jak samozamykacz dotykowy ‚n Zamykacz drzwiowy z przyciskiem uruchamiającym funkcję otwierania drzwi w celu ułatwienia tego procesu. Polecamy Bramy garażowe Rzeszów.

Bramy garażowe - super oferty do domu

Bramy garażowe Rzeszów – o czym musisz pamiętać wybierając bramę

Na koniec zamontowany jest ukryty samozamykacz, który przy zamkniętych drzwiach mieści się we wpuszczonych we wnękach drzwi i ościeżnicy i jest całkowicie niewidoczny. Są one dostępne w wersjach kontrolowanych i niekontrolowanych, dobranych w zależności od zastosowania, dla którego są przeznaczone.

Ręczny samozamykacz przechowuje energię potrzebną do otwarcia drzwi za pomocą sprężyny ściskanej lub skrętnej i zwalnia ją w celu zamknięcia drzwi. Niektóre samozamykacze umożliwiają regulację siły sprężyny, co ułatwia lub utrudnia pchanie bramy. Aby ograniczyć prędkość zamykania, większość samozamykaczy drzwi wykorzystuje amortyzatory hydrauliczne (wypełnione olejem), choć do tłumienia mogą być stosowane również mechanizmy sprężynowe. Niektóre samozamykacze wyposażone są w mechanizm kontroli tylnej, który zapobiega zbyt szybkiemu otwieraniu drzwi; jest to przydatne na przykład w przypadku drzwi zewnętrznych, w których istnieje niebezpieczeństwo, że wiatr złapie je i przedmuchieje, co w przeciwnym razie mogłoby spowodować uszkodzenie drzwi i/lub przedmiotów i/lub osób znajdujących się w ich pobliżu. Prędkość, z jaką samozamykacz zamyka drzwi, może być regulowana za pomocą maksymalnie trzech zaworów regulacyjnych. Zawory te często regulują prędkość wycierania i zamykania drzwi, a niektóre samozamykacze są opcjonalnie wyposażone w zawór o opóźnionym działaniu. Prędkość zamka to prędkość, z jaką drzwi przesuwają się w ostatniej trzeciej do 10 stopni podczas zamykania i często są szybko ustawiane, aby umożliwić prawidłowe zamknięcie drzwi. Prędkość przesuwu to prędkość, z jaką drzwi poruszają się przez pierwsze dwie trzecie swojej drogi i jest często ustawiana wolniej niż prędkość zamka. W przypadku otworów, w których pożądany jest znacznie dłuższy czas zamykania, można zdecydować się na opóźnione działanie bliżej.