„Poważny wypoczynek to systematyczne poszukiwanie amatora, hobbysty lub wolontariusza (…), które jest bardzo istotne, interesujące i satysfakcjonujące oraz w którym (…) uczestnicy znajdują karierę [rekreacyjną]…”. Na przykład zbieranie pieczęci lub utrzymywanie publicznych terenów podmokłych.

Domek na działkę

Osoby podejmujące poważny wypoczynek można kategoryzować jako amatorów, wolontariuszy lub hobbystów. Ich zaangażowanie odróżnia się od dorywczego wypoczynku wysokim poziomem wytrwałości, wysiłku, wiedzy i wyszkolenia, wymaganych i trwałych korzyści oraz poczuciem, że dzięki takiej działalności można w efekcie stworzyć karierę rekreacyjną. W czasach nowożytnych gwałtownie rośnie liczba poważnych form spędzania wolnego czasu, a rozwinięte społeczeństwa mają większy czas wolny, dłuższą żywotność i dobrobyt. Internet zapewnia amatorom i hobbystom coraz większe wsparcie w zakresie komunikowania się, prezentowania i udostępniania produktów.

domek na działkę

Wraz z rozwojem umiejętności czytania i pisania oraz czasu wolnego po 1900 r., czytanie stało się popularną rozrywką. W latach 20. XX w. liczba nowych książek dodawanych do fikcji dorosłych podwoiła się, osiągając do 1935 r. 2800 nowych książek rocznie. Biblioteki potroiły swój zasób i widziały duży popyt na nową fikcję. Dramatyczną innowacją był niedrogi paperback, którego pionierem była firma Allen Lane w Penguin Books w 1935 roku. Wśród pierwszych tytułów znalazły się powieści Ernesta Hemingwaya i Agaty Christie. Sprzedawano je tanio (zwykle po sześćdziesiątce) w wielu niedrogich sklepach, takich jak Woolworth’s. Pingwin skierowany był do wykształconej widowni średniej klasy „middlebrow”. Uniknięto w ten sposób pogorszenia wizerunku amerykańskich paperbacków. Linia ta sygnalizowała kulturową samodoskonalenie i edukację polityczną. Bardziej polemiczne Specialy pingwinowskie, typowo o lewicowej orientacji dla czytelników Partii Pracy, były szeroko rozpowszechniane w czasie II wojny światowej. Jednak lata wojny spowodowały niedobór pracowników wydawnictw i księgarni oraz poważny niedobór papieru racjonowanego, pogłębiony nalotami lotniczymi na plac Paternoster w 1940 r., który spalił 5 mln książek w magazynach.

Domek na działkę swobodny wypoczynek

Szczególną popularnością cieszyła się fikcja romantyczna, której głównym wydawcą był Mills i Boon. Romantyczne spotkania ucieleśniały się w zasadzie czystości seksualnej, która dowodziła nie tylko społecznego konserwatyzmu, ale także tego, jak bohaterowie mogli kontrolować własną autonomię. Czasopisma przygodowe stały się dość popularne, zwłaszcza te publikowane przez DC Thomson; wydawca wysłał obserwatorów z całego kraju, by rozmawiali z chłopcami i uczyli się, o czym chcieli czytać. Linią historii w czasopismach i kinie, która najbardziej przypadła chłopcom do gustu, była wspaniała bohaterka żołnierzy brytyjskich, którzy prowadzili wojny postrzegane jako ekscytujące i sprawiedliwe.

„Dorywczy wypoczynek jest natychmiastowy, sam w sobie satysfakcjonujący; jest to stosunkowo krótkotrwała, przyjemna czynność, która wymaga niewiele lub nie wymaga żadnego specjalnego treningu, aby się nią cieszyć” Na przykład oglądanie telewizji lub pójście na kąpielisko.