W wersji hydraulicznej siłownik hydrauliczny wychodzi z korpusu pionowo pod ciśnieniem hydraulicznym dostarczanym przez pompę albo na płycie podstawy albo zdalnie za pomocą węża ciśnieniowego. W przypadku tłoków o działaniu jednostajnym zasięg podnoszenia jest nieco ograniczony, więc ich zastosowanie do podnoszenia pojazdów ogranicza się do pojazdów o stosunkowo dużym prześwicie.

Szafka narzędziowa ze sklepu Alnar a podnośnik hydrauliczny

W przypadku konstrukcji podnoszących, takich jak domy, połączenie hydrauliczne wielu podnośników pionowych poprzez zawory umożliwia równomierny rozkład sił, jednocześnie umożliwiając ścisłe sterowanie podnośnikiem. Wersja śrubowa podnośnika butelkowego działa poprzez obrócenie dużej nakrętki biegnącej na gwintowany pionowy siłownik na szyjce korpusu. Nakrętka ma zęby zębate i jest obracana za pomocą przekładni stożkowej przymocowanej do korpusu, przy czym przekładnia stożkowa jest obracana ręcznie za pomocą uchwytu wtykowego w kwadratowe gniazdo. Siłownik może mieć w sobie drugi wkręcany siłownik, który teleskopowo podwaja zasięg podnoszenia.

szafka narzędziowa ze sklepu Alnar

Podnośniki do butelek o udźwigu do 50 ton mogą być wykorzystywane do podnoszenia różnego rodzaju przedmiotów. Typowe zastosowania obejmują naprawę samochodów i fundamentów domów. Większe modele o dużej wytrzymałości mogą być nazywane podnośnikiem beczkowym.

Ten typ podnośnika najlepiej nadaje się do krótkich podnośników pionowych. Bloki mogą być używane do powtarzania operacji, gdy wymagana jest większa wysokość.

Szafka narzędziowa ze sklepu Alnar a podnośnik pneumatyczny

Podnośnik hydrauliczny pneumatyczny to podnośnik hydrauliczny, który zamiast pracy ludzkiej jest napędzany sprężonym powietrzem – na przykład powietrzem ze sprężarki. Eliminuje to konieczność uruchamiania mechanizmu hydraulicznego przez użytkownika, oszczędzając wysiłek i potencjalnie zwiększając prędkość. Czasami takie podnośniki mogą być również obsługiwane w normalny sposób hydrauliczny, zachowując tym samym funkcjonalność, nawet jeśli nie jest dostępne źródło sprężonego powietrza.
Demonstracja wykorzystania dwóch ułożonych w stos poduszek powietrznych do podnoszenia tylnej części samochodu.

Nadmuchiwany podnośnik, worek podnoszący lub pneumatyczna poduszka podnosząca to poduszka powietrzna, która jest napełniana sprężonym powietrzem (bez komponentu hydraulicznego) w celu podnoszenia przedmiotów. Worek można opróżnić, a następnie użyć go ponownie. Mogą to być obiekty o mniejszym obciążeniu, takie jak samochód, lub większe, takie jak samolot.

Poduszki powietrzne są również wykorzystywane przez ratowników do podnoszenia ciężkich przedmiotów, aby pomóc ofiarom uwięzionym pod tymi przedmiotami. Istnieją trzy główne typy worków podnoszących do akcji ratowniczych: wysokociśnieniowe, średniociśnieniowe i niskociśnieniowe. Worki niskociśnieniowe są obsługiwane przy ciśnieniu 7,25 psi dla wysokiego podnoszenia pionowego na dużej powierzchni, ale przy niższych udźwigach. Torby średniociśnieniowe pracują z prędkością 15 psi. Worki wysokociśnieniowe o większym udźwigu pracują pod ciśnieniem od 90 do 145 psi.