Do końca XIX wieku pieczenie w piecu na sucho nazywano pieczeniem. Pierwotnie oznaczało to obracanie mięsa lub ptaka na mierzeję przed ogniem. Jest to jedna z najstarszych znanych form gotowania.

Wędzarnie drewniane a mięso

Tradycyjnie uznawane metody pieczenia polegają wyłącznie na pieczeniu i gotowaniu na otwartym ogniu lub w jego pobliżu. Grillowanie zazwyczaj nie jest technicznie pieczeniem, ponieważ używa się grilla (żeliwa). Grillowanie i wędzenie różnią się od prażenia niższą temperaturą i kontrolowanym zadymieniem. Grillowanie można uznać za niskotłuszczowy preparat spożywczy, ponieważ pozwala na wypłynięcie tłuszczu z potrawy. Przydadzą się tu wędzarnie drewniane

wędzarnie drewniane - najlepsze sztuki

Przed wynalezieniem i powszechnym użyciem pieców, żywność była głównie gotowana na otwartym ogniu z paleniska. Do pieczenia mięsa wykorzystuje się stojaki ze szpikulcami lub, jeśli są dostępne, skomplikowany sprzęt, do obracania kawałków. W przeszłości metoda ta często kojarzyła się z wyższą klasą i specjalnymi okazjami, a nie z tradycyjnymi posiłkami, ponieważ wymagała świeżo zabitego mięsa i szczególnej uwagi podczas gotowania. Łatwo było zepsuć smak mięsa z powodu dymnego ognia lub zaniedbania, aby obracać je w regularnych odstępach czasu.

Tak więc elitarne rodziny, które były w stanie pozwolić sobie na wysokiej jakości mięso, wyznaczyły to zadanie pracownikom lub zainwestowały w technologię, taką jak automatyczne tokarki. Wraz z dalszym postępem technologicznym kuchnia zaczęła wykorzystywać nowe możliwości. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku pracujące rodziny mogły sobie pozwolić na zakup tanich modeli pieców, które stały się wystarczająco dostępne. Kluczowy element obserwacji podczas prażenia stał się jednak trudny i niebezpieczny w związku z piecem węglowym. Tradycyjne pieczenie zniknęło, gdy kuchnie nie były już wyposażone w ten zwyczaj, a wkrótce potem „pieczenie” zaczęto nazywać „pieczeniem”.

Wędzarnie drewniane kurczak niewiązany do pieczenia

Prażenie może być stosowane do różnych rodzajów mięsa. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej nadaje się do gotowania całych kurczaków, indyków i chudych kawałków jagnięciny, wieprzowiny i wołowiny. Celem jest podkreślenie smaku samego mięsa, a nie sosu czy gulaszu, jak ma to miejsce w przypadku duszenia lub innych metod podgrzewania na mokro. Wiele pieczeni jest wiązanych sznurkiem przed pieczeniem, często za pomocą węzła rafowego lub węzła pakującego. Wiązanie trzyma je razem podczas pieczenia, pozostawiając wszelkie farsze wewnątrz i utrzymuje pieczeń w okrągłym profilu, co sprzyja nawet pieczeniu.

Mięso czerwone, takie jak wołowina, jagnięcina i dziczyzna, a niektóre dzikie ptaki są często pieczone na różowo lub „rzadko”, co oznacza, że środek pieczeni jest nadal czerwony. Prażenie jest preferowaną metodą gotowania dla większości drobiu i niektórych kawałków wołowiny, wieprzowiny lub jagnięciny. Chociaż w niektórych restauracjach jest rosnąca moda na podawanie „wieprzowiny różanej”, monitorowanie temperatury w centrum pieczeni jest jedynym pewnym sposobem uniknięcia chorób przenoszonych przez żywność.