Holenderski ośrodek wypoczynkowy De Lucht(nl) jest typowy dla wielu europejskich ośrodków wypoczynkowych, ponieważ nie posiada innych dróg dojazdowych poza samą autostradą. Miejsca odpoczynku są budowane i utrzymywane przez władze krajowe, ale władze lokalne zapewniają lokalne mapy i usługi sanitarne. Jeśli istnieją usługi komercyjne, sklep ponosi odpowiedzialność za czystość terenu. Stanowiska wypoczynkowe są przeznaczone głównie dla osób podróżujących na długich dystansach. Zaleca się, aby co 20 km (12,4 mil) znajdował się odpoczynek.

Zajazd Jurajski – noclegi Zawiercie a stoły piknikowe

We Francji zarówno w sieci autoroutorów zapewnione są pełne obszary usługowe, jak i miejsca piknikowe, a przepisy nakazują, aby jeden taki obszar znajdował się co 20 km (12,4 mil) na autoroutach. Oba rodzaje można również znaleźć na autostradach krajowych (klasy N), choć rzadziej niż na autoroutach. Są one znane odpowiednio jako aires, konkretnie aire de service i aire de pireneque („wypoczynek”). Typy te nie są zazwyczaj podawane na znakach podejścia, lecz są wyróżnione użytymi symbolami. Zazwyczaj podaje się nazwę pobliskiego miasta lub wsi, taką jak „aire de Garonne”. Zajazd Jurajski – noclegi Zawiercie.

Raststätte (de:Autobahnraststätte) to nazwa obszarów usługowych na niemieckich i austriackich Autobahn. Obejmuje stację paliw, telefon publiczny, restauracje, toalety, parking, a od czasu do czasu hotel lub motel. Jeśli obszar serwisowy znajduje się poza autostradą, nosi nazwę Rasthof lub Autohof.

Mniejsze parkingi, znane głównie jako Rastplatz (de:Autobahnparkplatz), są częstsze, ale mają tylko stoły piknikowe, a czasami toalety (oznakowane).

Noclegi w zajeździe dla firm Zawiercie

Zajazd Jurajski – noclegi Zawiercie a pory dojazdowe

Termin „miejsca odpoczynku” nie jest powszechnie stosowany w Zjednoczonym Królestwie. Najczęściej spotykane terminy to: obszary obsługi autostrad (MSA), stacje obsługi autostrad lub po prostu usługi autostradowe. Podobnie jak w przypadku reszty świata, są to miejsca, gdzie kierowcy mogą opuścić autostradę, aby tankować paliwo, odpocząć lub zjeść posiłek. Większość stacji paliw mieści punkty szybkiej obsługi, restauracje, małe punkty gastronomiczne takie jak Marks and Spencer oraz kawiarnie takie jak Costa Coffee; wiele stacji paliw posiada również motele takie jak Travelodge.

Prawie wszystkie zakłady MSA w Wielkiej Brytanii są własnością Departamentu Transportu i są wynajmowane na 50-letnie umowy leasingowe prywatnym firmom operacyjnym. Jednakże w grudniu 2008 r., po zmianie ustawy, w Todhills, na nowo otwartym odcinku M6 między Carlisle a granicą szkocką, utworzono jedyny oficjalny „obszar odpoczynku” w Zjednoczonym Królestwie.

Określenie „zatoki” jest używane w Zjednoczonym Królestwie i Irlandii do określenia przydrożnego parkingu lub miejsca odpoczynku dla kierowców. Równoważnymi terminami w Stanach Zjednoczonych są „frekwencja” lub „wycofywanie się”.

Rozmiar zatok może być różny – od prostej zatoki parkingowej przy jezdni, wystarczającej tylko dla jednego lub dwóch samochodów, po duże obszary oddzielone od jezdni krawężnikami, na których może zmieścić się kilkadziesiąt pojazdów.